Строки сівби цукрових буряків – один із найважливіших факторів технології вирощування цієї культури, від якого значною мірою залежить одержання оптимальної густоти рівномірно розміщених по площі рослин. При цьому необхідно враховувати наступні чинники. Перше: різні гібриди цукрових буряків вимагають від 160 до 220 днів вегетації, тому бажано їх висівати раніше, враховуючи, що сучасні гібриди в основному стійкі до «цвітіння». Друге: навесні часто існує ризик втрати вологи з посівного шару.

Враховуючи вищесказане, виробникам хотілося б подовжити вегетаційний період за рахунок раннього посіву цукрових буряків. Але для того, щоб не помилитися у виборі строків сівби, слід враховувати біологічні особливості культури. Найкращі умови для появи сходів – це прогрівання ґрунту на глибині 10 см вище + 10оС.

За таких умов при оптимальній глибині загортання насіння (2,5 см) сходи цукрових буряків з’являються через 10-12 днів, і енергетичних запасів в насінні цілком достатньо для отримання оптимально розвинених рослин. Якщо ж проводити сівбу за відносно низької температури ґрунту (+4…+5оС), то проростання насіння і поява сходів, навіть при оптимальній глибині загортання насіння, розтягується у часі до 20-25 діб, що, враховуючи енергетичні запаси поживних речовин у насінні, може призвести до різкого зниження енергії проростання та схожості рослин.

Особливо несприятливо впливає на ці параметри зниження температури грунту і надмірні опади в цей період. За таких умов насіння цукрових буряків може просто загинути в перезволоженому холодному ґрунті. Про це свідчать і дослідження Інституту цукрових буряків та біоенергетичних культур НААНУ. Як відзначають в дослідженнях інституту цукрових буряків, при зниженні температури ґрунту і подвійному зволоженні в дослідах практично повністю була втрачена і енергія проростання і схожість насіння цукрових буряків.

Як показують спостереження за погодними умовами протягом березня і короткостроковий прогноз погоди на офіційному сайті Гідрометеоцентру України на квітень, в Україні ще не склалися оптимальні для отримання нормальних сходів цукрових буряків погодні умови. Хоча в денні години в окремі дні температура повітря підвищувалася до +16…+17оС, але нічні температури рідко перевищували +4…+5оС, що не дозволило достатньо прогрітися грунту, і середні значення температури лише в окремі дні перевищували +6оС, що вважається оптимальним для початку посівних робіт.

Особливо несприятливі погодні умови для отримання сходів цукрових буряків склалися в кінці березня – початку квітня. У багатьох регіонах пройшли сильні опади у вигляді дощу та мокрого снігу, що дуже несприятливо вплине на проростання насіння цукрових буряків на тих площах, які були в цей період засіяні (за даними Мінагрополітики, станом на 27 березня було посіяно 20 тис. га). За нашими прогнозами ці площі – перші кандидати на пересів при таких погодних умовах.

Аналізуючи прогнози погоди Гідрометеоцентру (з огляду на їх низьку достовірність), оптимальні умови для посівних робіт на буряковому полі в основних бурякосіючих регіонах у 2015 році настануть тільки в середині квітня, тому ми рекомендуємо дещо зачекати з посівом цукрових буряків, щоб не наражатися на небезпеку загибелі сходів і пересіву культури.

Оптимальною температурою для початку посівних робіт на буряковому полі слід вважати +6…+8оС на глибині 10 см При такій температурі грунту ми зможемо отримати сходи цукрових буряків за 15-18 днів, особливо, якщо будемо використовувати насіння, підготовлене за інноваційною технологією EPD (раннє розвиток рослин), без значної втрати енергії проростання і схожості.

Таким чином, при виборі строків посіву цукрових буряків слід орієнтуватися не на короткострокове підвищення температури повітря і ґрунту, а на довгостроковий прогноз погоди і особливості кліматичних умов кожного конкретного регіону, щоб не мати додаткових проблем і витрат на вирощування цукрових буряків.

Поділитися у соц. мережах

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex